Ogrzewanie podłogowe wodne to rozprowadzone odpowiednio pod powierzchnią podłogi rury grzewcze, które są wykonane z różnych materiałów: PEX AL PEX, PEX AL PERT, PEX, PERT. Rury są układane według wcześniej przygotowanego projektu na warstwie izolacji przeciwwilgociowej, w tym wypadku papa termozgrzewalna, folia budowlana i styropian z folią z rastrem. Odpowiednio przygotowane pętle łączy się w rozdzielaczu ze stali nierdzewnej lub mosiądzu, który ma za zadanie rozdzielać obiegi, ustawić przepływy i sterować ogrzewanie podłogowym po podłączeniu siłowników i sterowania strefowego.  W tak przygotowanej instalacji, po próbach ciśnienia popłynie czynnik grzewczy – woda. Elementem grzewczym staje się w ten sposób cała powierzchnia podłogi, gdzie temperatura oscyluje między 24-29 stopni, zaś w łazienkach może ona wynieść  35st.

Instalacja ogrzewania podłogowego stwarza  komfort cieplny przy utrzymywaniu niższej temperatury w pomieszczeniu niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego, dzięki temu staje się  rozwiązaniem energooszczędnym. Kolejnym ważnym elementem z punktu widzenia aranżacji wnętrz jest  brak widocznych grzejników, co znacząco ułatwia wystrój pomieszczeń.

W ogrzewaniu podłogowym zalecamy montaż pieca gazowego kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania lub pompę ciepła gdzie średnia temperatura zasilania wynosi 30-45st, co z kolei przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania.